Що буде за неоплачений штраф ДАІ?

 

Приводом для написання цієї замітки стала розмова з моїми знайомими водіями. Їх думка полягала в тому, що навіщо платити адміністративні штрафи, якщо окрім повісток, які вони успішно викидають в мусорку, їх ніхто не чіпає?! Мовляв, треба просто почекати закінчення терміну давності і про штраф можна забути.

 

Спробуємо розібрати із законодавчої крапки зір, як відноситься термін давності до санкцій за адміністративні правопорушення і передбачені наслідки несплати штрафу. Що стосується терміну давності по сплаті по адміністративних стягненнях, то це питання регулює стаття 38 Кодексу про адміністративні правопорушення. Вона встановлює, що стягнення може бути накладене не пізніше чим через два місяці з дня здійснення правопорушення. Початок терміну відлічуватиметься з дати складання протоколу про адміністративне правопорушення, тому як саме протокол є документом, що фіксує порушення. Та і до того ж по роз’ясненню харківського управління юстиції важлива саме дата самого порушення, а не дата його документального визнання. Поширена помилка полягає в тому, що багато водіїв вважають, що якщо за два місяці правопорушника виконавча служба не змусила заплатити, далі штраф анулюється. Це не так. Якщо штраф вже накладений, то дана стаття вже не діє. Ця стаття говорить саме про момент між фактичним здійсненням правопорушення і датою нарахування штрафу. Кажучи простіше, якщо впродовж двох місяців після здійснення провини про порушника ніхто не пригадав, то штраф не може бути накладений в зв’язку закінченням терміну давності.

 

Тепер розберемося, хто і в яких випадках може «забувати» про накладення санкцій. Адміністративним кодексом наказано, що у разі порушення водіями правил експлуатації транспортних засобів, не використання ременів, перевищення швидкості, порушення ПДД, повіту з місця ДТП, невиконання вимоги про зупинку, порушення правил перезда ж/д переїздів, недотримання ПДД, що спричинило псування майна, водіння в стані алкогольного сп’яніння адміністративний штраф призначається вирішенням суду. Тобто, якщо в перебігу двох місяців органами ДАІ не були відправлені до суду документи по правопорушенню і відповідно порушникові не приходило повісток, ось тоді в цьому випадку діє термін давності.

 

Решта правопорушень при управлінні транспортним засобом розглядається органами внутрішніх справ. Мова йде про винесенні ухвали органами ДАІ у справі про адміністративне правопорушення. Найчастіше ухвала вручається в руки, але в зворотному випадку Інструкція про оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення дає термін в три дні для напряму поштою ухвали. Чи було в строк напрямлено ухвалу, можна подивитися тільки по поштовому штемпелю на конверті. Але порушення зазначеного терміну не є приводом для несплати штрафу, а тільки шансом “нагнути” ДАІ в суді. Термін давності ж застосовний виходячи з числа, яким було виписано ухвалу, але судячи з вище зазначеного терміну в три дні, до двох місяцем воно навряд чи колись дотягне.

 

Тепер розглянемо можливі наслідки, якщо в глуху не платити штраф. Перше,что варто сказати – у разі не оплати штрафу в течії 15 днів після отримання ухвали, знову ж таки якщо ухвала не вручалася в руки, термін відлічується від дати вказаної в поштовому штемпелі на конверті, з порушника буде взиматься подвійний розмір штрафу і витрати на облік правопорушень, в згідно статтям 307 і 308 КОАП.

 

Після закінчення 15 днів матеріали по адміністративному правопорушенню передаються у виконавчу службу. Після відкриття виконавчого виробництва і закінченні терміну добровільної оплати, вона слідуючи нормам законодавства, повинна почати виконавчі дії: взиманіє частини зарплати, опис і продаж майна і так далі Але дуже часто із-за не хватки кадрів, великої завантаженості або неохайності виконавців про боржника можуть просто забути.

 

Але це не привід розслаблятися. По-перше, старанна може раптово пригадати, а по-друге, при зверненні в органи ДАІ будуть сюрпризи. Насамперед штраф спливе при наступному технічному огляді автомобіля. Оскільки Порядок проходження техогляду дозволяє видати талон про проходження техогляду тільки у випадку, якщо на господаря машини немає інформації про протиправне іспользиванія ТС або не сплати штрафів. Також при реєстрації або перереєстрації ТС власникові буде відмовлено на підставі статті 34 Закони «Про дорожній рух». У ній передбачена відмова в реєстрації або перереєстрації ТС за наявності боргу про оплату штрафних санкцій за порушення правив, норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху.

 

Виходячи з вищенаписаного можна зробити вивід, що ховатися все-таки безглуздо. Краще сплатити штраф відразу, ніж потім розгрібати тяжчі наслідки, а у разі незгоди з призначеним правопорушенням оспорювати і опротестовувати згідно чинного законодавства.